Fortsätt till huvudinnehåll

Att få kontakt

Då jag skulle starta upp min dator idag, kom ett meddelande upp hela tiden; du är inte ansluten till internet. Med hjälp av andra försökte vi få liv i maskinen, men lyckades ej. Meddelandet förtgår; - du är inte ansluten.

Att inte få kontakt, hur besvärligt är inte det. Det är ju en stor del av nyttan och poängen med att ha en dator. Att få kontakt och kunna använda utrustningen. 

Är inte detta också en bild på vårt andliga liv. Att få kontakt med urkällan, alltings skapare. Får vi inte kontakt med Anden, så blir bibeln och bönen endast tomma ting, som inte ger något större värde. På samma sätt som jag naturligtvis kan sitta vid min dator, se på den men inte använda den för sitt egentliga bruk så kan jag be och läsa bibeln utan att få någon som helst kontakt med himlen. Något finns emellan som hindrar kontakten. Något måste åtgärdas. 

Jag hade kontakt med operatören som skulle skicka ut ett annat sim-kort. I tro på att problemet kan lösas väntar jag på det. När det gäller den andliga kontakt som brister, om så är fallet, kan det vara något problem som måste åtgärdas för att gemenskapen uppåt skall börja fungera igen. 

Utan kontakt uppåt blir det andliga livet enbart tråkigt, livlöst och deprimerande. Risken är stor att duka under, förr eller senare. Om du vet var problemet sitter, är det då inte bäst att åtgärda det snarast möjligt? Även om det skulle kosta av din prestige eller ära, så att andelivet får vara den kanal av smörjelse som det är tänkt. Att kontakten upprättas på nytt. Och livet igen får strömma ner från honom som sitter på tronen och Lammet. 

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Tredje världskriget

Har tredje världskriget redan inletts? Ingen aning. Vad vi i nuläget vet är att det är väldigt spänt mellan öst och väst. Riktigt spänt. Inte oväntat kan vi kasta ut frågan; Hur långt har vi egentligen kommit i det profetiska skeendet? Det beror på vem du frågar. Personligen tror jag inte det är särskilt långt kvar till Jesu tillkommelse. Finns det något samband mellan invasionen i Ukraina och att de judar som ännu bor kvar där skall återvända till Israel? Har den profetia som Emanuel Minos lyft fram där den gamla damen i Norge sett tredje världskriget bryta ut någon koppling till dagens händelser? Frågor  där vi anar ett svar utan att kunna stadfästa ett svar med säkerhet.  Finnmarksprofeten och gudsmannen Anton Johanson såg många syner och uppenbarelser som redan skedde under hans egen levnad. Han dog 1928. Skandinavien har knappast haft någon profet av hans kaliber när det gäller drömmar och syner som just denne fiskarbonde från nordligaste Norge. De syner som han såg angåe...

Jesus är Herre

Låt oss i dessa orostider hålla fast vid och låta fokuset vara på att Jesus är Herre. Han är Herre över det osynliga corona virus och han är Herre över krigets makter som bullrar borta i öst. En dag skall komma då alla tungor skall bekänna, vare sig de är i himlen, på jorden eller under jorden att Jesus  Kristus är Herre! Ära Halleluja! Detta är något att se fram emot med glädje!

Kontrovers

Ju kontroversiellare du är desto mer kan du bli använd av Gud. Ibland verkar det nästan så. Orädda kvinnor och män som går emot strömmen, normen, det som anses vedertaget som den allmänna uppfattningen. Med en tro som bär över alla djup och övervinner otrosbergen och dess fästen.  Vad skulle Sverige ha varit utan alla dem som vågade satsa? Som beslutade våga göra det som de brann för trots att de var utan pengar, utan fungerande skyddsnät men med en brinnande trosvision? Var finns dessa idag? Nog finns de, det är jag övertygad om.  Men denna materialism, skall den igen erövra världen när restriktionerna ( tillfälligtvis) släpps?