Fortsätt till huvudinnehåll

Sömnlös

Händer det ofta att du ligger sömnlös om nätterna? Att du tänker i din ensamhet över livet. Våndas du eller kan du använda de timmarna till något bra?
Den stora nyheten för idag är väl ändå att äntligen släpps restriktionerna och livet kan bli som förr, eller rättare sagt,som det var innan epidemin slog ut. Trots att det inte är mer än ett och ett halvt år sedan känns det som om det vore det tredubbla. Minst. En hel värld drabbades oväntat, blev helt enkelt överrumplad. 
För 27 år sedan överrumplades vi av en helt annan händelse. Estonia-katastrofen. En tragedi som aldrig riktigt fått ett avslut. Som lämnat kvar många frågor och möjligheter till skilda konspirationsteorier. Vad hände egentligen? 
Ligger du sömnlös kan du tänka över dylika frågor, händelser och möjligheter. Världen går vidare närmare avslutningen i tidens afton. Vad kommer att ske? Flera katastrofer? Vi vet inte det, vi kan endast ana. Vi får vila I Herrens väldiga omsorg om oss redan här I tiden.
Att ligga sömnlös behöver inte enbart betyda något negativt. Inte alls. Det kan bli många Kristus-möten under nattens timmar. Bön, predikan eller lovsång kan lyfta dig närmre himlen. Och ett sådant möte kan vara av stor vikt. 
Långvarig sömnlöshet är dock sällan bra. Sömn är en gåva från Gud. Och du som välsignats med en god nattsömn, har du tackat Gud för den? Om inte, gör det då i din aftonbön!

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Tredje världskriget

Har tredje världskriget redan inletts? Ingen aning. Vad vi i nuläget vet är att det är väldigt spänt mellan öst och väst. Riktigt spänt. Inte oväntat kan vi kasta ut frågan; Hur långt har vi egentligen kommit i det profetiska skeendet? Det beror på vem du frågar. Personligen tror jag inte det är särskilt långt kvar till Jesu tillkommelse. Finns det något samband mellan invasionen i Ukraina och att de judar som ännu bor kvar där skall återvända till Israel? Har den profetia som Emanuel Minos lyft fram där den gamla damen i Norge sett tredje världskriget bryta ut någon koppling till dagens händelser? Frågor  där vi anar ett svar utan att kunna stadfästa ett svar med säkerhet.  Finnmarksprofeten och gudsmannen Anton Johanson såg många syner och uppenbarelser som redan skedde under hans egen levnad. Han dog 1928. Skandinavien har knappast haft någon profet av hans kaliber när det gäller drömmar och syner som just denne fiskarbonde från nordligaste Norge. De syner som han såg angåe...

Jesus är Herre

Låt oss i dessa orostider hålla fast vid och låta fokuset vara på att Jesus är Herre. Han är Herre över det osynliga corona virus och han är Herre över krigets makter som bullrar borta i öst. En dag skall komma då alla tungor skall bekänna, vare sig de är i himlen, på jorden eller under jorden att Jesus  Kristus är Herre! Ära Halleluja! Detta är något att se fram emot med glädje!

Kontrovers

Ju kontroversiellare du är desto mer kan du bli använd av Gud. Ibland verkar det nästan så. Orädda kvinnor och män som går emot strömmen, normen, det som anses vedertaget som den allmänna uppfattningen. Med en tro som bär över alla djup och övervinner otrosbergen och dess fästen.  Vad skulle Sverige ha varit utan alla dem som vågade satsa? Som beslutade våga göra det som de brann för trots att de var utan pengar, utan fungerande skyddsnät men med en brinnande trosvision? Var finns dessa idag? Nog finns de, det är jag övertygad om.  Men denna materialism, skall den igen erövra världen när restriktionerna ( tillfälligtvis) släpps?