Fortsätt till huvudinnehåll

Vilken bön ber vi?

Vi ha rätt att bedja. Vi uppmanas att bedja. Vi talar ibland om att bönen är själens andedräkt och att församlingens andliga temperatur visar sig bäst i dess bönemöten. Vad ber vi om? Välstånd och framgång? Att slippa lida eller förföljas för vår tro?

Den väntande brudens innerliga bön ljuder genom seklernas natt; Varför dröjer du än? När skall du komma och hämta oss hem? Vi längtar efter dig! Är det d i n bön?

Brinner maranata-ropet i ditt inre; Du, vår Herre kom! Eller säger du hellre; Min Herre kommer inte så snart! Eller säger du till brudgummen; du får inte komma än, jag måste få göra det och det först. Visst älskar jag dig, men du får inte komma än, inte på länge trots all den oro som råder i världen.

Brudens bön är en längtan efter sin brudgum, sin förlossare och sin Herre. Hon är redo att möta Honom. Vare sig han kommer nu eller om han dröjer! 

O, jag längtar och jag väntar varje dag och varje stund Och jag undrar; varför dröjer han ännu? Men i tidig morgongryning och i stilla aftonstund, än han viskar, ja, jag kommer, kommer snart!

Kommentarer

Skicka en kommentar

Populära inlägg i den här bloggen

Tredje världskriget

Har tredje världskriget redan inletts? Ingen aning. Vad vi i nuläget vet är att det är väldigt spänt mellan öst och väst. Riktigt spänt. Inte oväntat kan vi kasta ut frågan; Hur långt har vi egentligen kommit i det profetiska skeendet? Det beror på vem du frågar. Personligen tror jag inte det är särskilt långt kvar till Jesu tillkommelse. Finns det något samband mellan invasionen i Ukraina och att de judar som ännu bor kvar där skall återvända till Israel? Har den profetia som Emanuel Minos lyft fram där den gamla damen i Norge sett tredje världskriget bryta ut någon koppling till dagens händelser? Frågor  där vi anar ett svar utan att kunna stadfästa ett svar med säkerhet.  Finnmarksprofeten och gudsmannen Anton Johanson såg många syner och uppenbarelser som redan skedde under hans egen levnad. Han dog 1928. Skandinavien har knappast haft någon profet av hans kaliber när det gäller drömmar och syner som just denne fiskarbonde från nordligaste Norge. De syner som han såg angåe...

Jesus är Herre

Låt oss i dessa orostider hålla fast vid och låta fokuset vara på att Jesus är Herre. Han är Herre över det osynliga corona virus och han är Herre över krigets makter som bullrar borta i öst. En dag skall komma då alla tungor skall bekänna, vare sig de är i himlen, på jorden eller under jorden att Jesus  Kristus är Herre! Ära Halleluja! Detta är något att se fram emot med glädje!

Kontrovers

Ju kontroversiellare du är desto mer kan du bli använd av Gud. Ibland verkar det nästan så. Orädda kvinnor och män som går emot strömmen, normen, det som anses vedertaget som den allmänna uppfattningen. Med en tro som bär över alla djup och övervinner otrosbergen och dess fästen.  Vad skulle Sverige ha varit utan alla dem som vågade satsa? Som beslutade våga göra det som de brann för trots att de var utan pengar, utan fungerande skyddsnät men med en brinnande trosvision? Var finns dessa idag? Nog finns de, det är jag övertygad om.  Men denna materialism, skall den igen erövra världen när restriktionerna ( tillfälligtvis) släpps?