Fortsätt till huvudinnehåll

Blott en dag

 Blott en dag ett ögonblick i sänder O vad tröst evad som kommer på. Allt ju vilar i min Faders händer Skulle jag som barn väl ängslas då. Denna gamla men ändå aktuella sång av Lina Sandell har nästan fått en ny innebörd för mig de sista veckorna. Jag har bytt jobb, visserligen i samma bransch som förut, fast i annan regi och annat upplägg. De moderna smartphones är smidiga, när jag väl lär mig hur de fungerar -vilket är en ren vetenskap i sig. Den som följt min blogg kan ju omöjligt ha undgått att det sitter en tämligen gammalmodig man bakom tangentbordet. Dock inte så gammalmodig att han inte kan använda en dator. 

Att det inte varit lika mycket skrivande är uppenbart för eventuella läsare. Att det inte går lika fort att lära sig nya saker är jag -tack och lov- inte ensam om. Trots det gör sig otåligheten gällande, det skall gärna ske omedelbart och utan någon större ansträngning. Månntro vår himmelske Fader sitter uppe i sin himmel och skrattar åt alltsammans, han som vet svaret. För honom är begreppet tid något definitivt avvikande från oss, sönderstressade jordbor och västerlänningar som vill hinna med så mycket på några få år. Tusen år, vad är det för honom? Ingenting, som en rök som hastigt drog förbi. 

Vad framtiden utvisar, hur det kommer att bli ligger i hans händer. Vi har endast nuet. Detta har jag nämnt om förr. Gårdagen är förbi, morgondagen har vi inte sett, men idag hjälper Herren! Vare sig vi vill det eller ej, får vi acceptera det ovannämnda.

Tittade en stund igår kväll på den politiska debatten, innan sömnen tog kommando. Många hårda ord om sin motståndare fälldes av kvinnor och män med en glödande retorik på läpparna. Anställlningstryggheten ventilerades och diskutterades kraftfullt. De ljuva år, där det var svårt att bli av med anställda som av en eller annan anledning inte fungerade på jobbet, har förpassats till historieböckerna. Är du inte duktig nog så ajöss med dig. Några barmhärtighetskval göra sig icke besvär längre. 

För den som inte har examen, inte är så där väldigt praktisk eller inte vill skuldsätta sig över sin förmåga för att passa in i vårt samhälle väntar en dyster och oviss framtid. Han får sätta sitt hopp till Gud och bokstavligen leva efter; blott en dag ett ögonblick i sänder. Trons trygghet bär hela vägen hem. Både i den nuvarande tidsåldern såväl som den tillkommande. Snart är Han här

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Tredje världskriget

Har tredje världskriget redan inletts? Ingen aning. Vad vi i nuläget vet är att det är väldigt spänt mellan öst och väst. Riktigt spänt. Inte oväntat kan vi kasta ut frågan; Hur långt har vi egentligen kommit i det profetiska skeendet? Det beror på vem du frågar. Personligen tror jag inte det är särskilt långt kvar till Jesu tillkommelse. Finns det något samband mellan invasionen i Ukraina och att de judar som ännu bor kvar där skall återvända till Israel? Har den profetia som Emanuel Minos lyft fram där den gamla damen i Norge sett tredje världskriget bryta ut någon koppling till dagens händelser? Frågor  där vi anar ett svar utan att kunna stadfästa ett svar med säkerhet.  Finnmarksprofeten och gudsmannen Anton Johanson såg många syner och uppenbarelser som redan skedde under hans egen levnad. Han dog 1928. Skandinavien har knappast haft någon profet av hans kaliber när det gäller drömmar och syner som just denne fiskarbonde från nordligaste Norge. De syner som han såg angåe...

Jesus är Herre

Låt oss i dessa orostider hålla fast vid och låta fokuset vara på att Jesus är Herre. Han är Herre över det osynliga corona virus och han är Herre över krigets makter som bullrar borta i öst. En dag skall komma då alla tungor skall bekänna, vare sig de är i himlen, på jorden eller under jorden att Jesus  Kristus är Herre! Ära Halleluja! Detta är något att se fram emot med glädje!

Kontrovers

Ju kontroversiellare du är desto mer kan du bli använd av Gud. Ibland verkar det nästan så. Orädda kvinnor och män som går emot strömmen, normen, det som anses vedertaget som den allmänna uppfattningen. Med en tro som bär över alla djup och övervinner otrosbergen och dess fästen.  Vad skulle Sverige ha varit utan alla dem som vågade satsa? Som beslutade våga göra det som de brann för trots att de var utan pengar, utan fungerande skyddsnät men med en brinnande trosvision? Var finns dessa idag? Nog finns de, det är jag övertygad om.  Men denna materialism, skall den igen erövra världen när restriktionerna ( tillfälligtvis) släpps?